Jesteś przepracowany, rozdrażniony i czujesz ucisk w mostku? Nauka oddychania jest dla Ciebie. Istnieje wiele sposobów na znalezienie spokoju – bez inwestowania w zaawansowane terapie. Okazuje się, że potrzebujesz tylko pary zdrowych płuc, oddechu i 10 minut lub mniej. Oto niektóre z technik oddychania, które poznasz podczas naszych kursów i obozów oddechowych.

Nauka oddychania – kursy dla początkujących

Nie czekaj na poważne problemy, zanim zaczniesz myśleć o oddechu. Kontrolowane oddychanie nie tylko zapewnia najlepsze funkcjonowanie umysłu i ciała, ale także obniża ciśnienie krwi, zapewnia uczucie spokoju i relaksu oraz pomaga odstresować się. Podczas gdy wpływ technik oddychania na lęk nie był długo badany (przynajmniej w kontrolowanym środowisku klinicznym), wielu ekspertów zachęca do używania oddechu jako środka zwiększającego świadomość, uważność i zdolność podejmowania decyzji. Aby dotrzeć do sedna prac oddechowych porozmawiamy z naszym ekspertem – Pawłem Bartyniukiem, ale uważaj: zwykłe  oddychanie nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Prawidłowa nauka oddychania wymaga wsparcia eksperta, który uchroni Cię przed złymi nawykami.

 

Twój plan działania – jeszcze przed rozpoczęciem kursu

Rozpocznij od wolnego wdechudla liczby cztery, a następnie wydech na liczbę cztery (przez nos, który dodaje naturalny opór oddechu). Bardziej zaawansowani mogą dążyć do sześciu do ośmiu zliczeń na oddech z myślą o tym samym celu: uspokoić układ nerwowy, zwiększyć koncentrację i zmniejszyć stres, mówi Paweł. Kiedy to działa najlepiej: zawsze i wszędzie – ale jest to jedna technika, która jest szczególnie skuteczna przed snem. „Podobnie jak liczenie owiec, jeśli masz problemy z zasypianiem, ten oddech może pomóc oderwać twój umysł od wyścigowych myśli, lub cokolwiek może cię rozpraszać,” mówi Paweł.

 

2 Technika oddychania z naszego obozu

Jedną ręką na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, weź głęboki wdech przez nos, upewniając się, że przepona (nie klatka piersiowa) napełnia się powietrzem wystarczającym do wytworzenia parcia w płucach. Cel: od 6 do 10 głębokich, powolnych oddechów na minutę przez 10 minut każdego dnia, w celu natychmiastowego zmniejszenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi, mówi Paweł. Trzymaj się tego przez sześć do ośmiu tygodni, a te korzyści mogą trwać jeszcze dłużej. Kiedy działa najlepiej: przed egzaminem lub jakimkolwiek stresującym wydarzeniem. Ale pamiętaj: „Ci, którzy działają w stanie stresu przez cały czas, mogą być nieco zszokowani, jak trudno kontrolować oddech” – mówi trener.

 

3 ćwiczenie oddechowe z kursu

Stopniowa relaksacja. Aby niwelować napięcie od stóp do głów, zamknij oczy i skup się na napinaniu i rozluźnieniu każdej grupy mięśniowej przez dwie do trzech sekund każda. Zacznij od stóp i nóg, a następnie przesuń się do kolan, ud, pośladków, klatki piersiowej, ramion, dłoni, szyi, szczęki i oczu, jednocześnie utrzymując głębokie, wolne oddechy. Masz problemy z pozostaniem na dobrej drodze? Nasza specjalistka od lęku, dr Ewa Wójcik sugeruje, że wdychamy przez nos, trzymamy pięciokrotnie, podczas gdy mięśnie napinają się, a następnie wydychamy przez usta po uwolnieniu. Kiedy działa najlepiej: w domu, przy biurku, a nawet w podróży. Jedna uwaga: zawroty głowy nigdy nie są celem. Jeśli wstrzymanie oddechu wydaje się być niewygodne, zmniejsz je do zaledwie kilku sekund.

„Alternatywne oddychanie nozdrzami” Najlepszy przyjaciel oddychającego, mówi się, że przynosi spokój, równowagę i łączy prawą i lewą stronę mózgu. Zaczynając w wygodnej medytacyjnej pozie, trzymaj prawy kciuk nad prawym nozdrzem i wdychaj głęboko przez lewe nozdrze. Na szczycie wdechu zamknij lewe nozdrze palcem serdecznym, a następnie wydychaj przez prawe nozdrze. Kontynuuj wzór, wdychając prawe nozdrze, zamykając je prawym kciukiem i wydychając przez lewe nozdrze. Kiedy to działa najlepiej: Przed dużą aktywnością lub gdy nadszedł czas, aby skupić się lub pobudzić. Po prostu nie próbuj tego przed snem: mówi się, że „oczyszcza kanały energetyczne” i sprawia, że ​​ludzie czują się bardziej przebudzeni. „To prawie jak filiżanka kawy” – mówi Paweł.

Wizualizacja oddechowa z przewodnikiem

Jak to się robi: idź prosto do swojego szczęśliwego miejsca, bez zadawania pytań. Z trenerem, terapeutą lub pomocnym nagraniem jako przewodnikiem, oddychaj głęboko, koncentrując się na przyjemnych, pozytywnych obrazach, aby zastąpić jakiekolwiek negatywne myśli.

„Wizualizacja oddechowa z przewodnikiem pomaga ci znaleźć się w miejscu, w którym chcesz być, zamiast pozwalać umysłowi przejść do wewnętrznego dialogu, który jest stresujący„. Kurs oddychania pomoże Ci to osiągnąć.

Kiedy to działa najlepiej: prawie każde miejsce, w którym możesz bezpiecznie zamknąć oczy i puścić (np. Nie za kierownicą samochodu).

 

nauka oddychania kurs i obóz

Błyszczący oddech głowy”

Gotowy, aby rozjaśnić swój dzień od środka? Ta zaczyna się długim, powolnym wdechem, po którym następuje szybki, potężny wydech generowany z dolnego brzucha. Gdy poczujesz się komfortowo ze skurczem, zwiększ tempo do jednego wdechu – wydech (przez nos) co jedną do dwóch sekund, w sumie 10 oddechów.

Kiedy działa najlepiej: Kiedy nadchodzi czas, aby się obudzić lub zacząć patrzeć na jasną stronę. „To dość intensywne dla brzucha”, mówi Paweł, „ale rozgrzeje ciało, otrząśnie się z nieświeżej energii i obudzi mózg.” Jeśli alternatywne oddychanie z nozdrzy jest jak kawa, zastanów się nad tym, jak zrobić espresso – mówi.

 

Zapraszamy na nasze kursy i obozy – nauka oddychania jest idealna i stres i wiele problemów